Obwieszczenie MEN
Jałmużna Wielkopostna
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny biorą udział w akcji charytatywnej Jałmużna Wielkopostna. Jest to ekumeniczna akcja charytatywna, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej i konkretnych ludzi, szczególnie dzieci, na los osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Niewielkie kwoty zbierane przez młodzież i dzieci do skarbonek są wyrazem ich osobistej rezygnacji z drobnych przyjemności na rzecz drugiego człowieka. Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne. Od 2000 roku Jałmużna Wielkopostna jest akcją ekumeniczną, w którą poza Caritas Kościoła Katolickiego włączają się również Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Edyta Drozdowska
Droga Krzyżowa
Rozpoczął się Wielki Post a wraz z nim nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozważanie Męki Pańskiej uwalnia duszę od ciężarów, pociesza, udziela wielu łask i odpustów. Św. Faustyna pisze: „Jezus mi powiedział, że najwięcej Mu się przypodobam przez rozważanie Jego Bolesnej Męki i przez to rozważanie wiele światła spływa na duszę moją. Kto chce się nauczyć prawdziwej pokory, niech rozważa Mękę Jezusa. Kiedy rozważam Mękę Jezusa, to mi przychodzi jasne pojęcie wielu rzeczy, których przed tym zrozumieć nie mogłam” (Dz 267). Uczniowie naszej szkoły wraz z panią katechetką przygotowują rozważania Drogi Krzyżowej w kościele parafialnym w Białaszewie. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w piątek o godz. 17.00.
Edyta Drozdowska
Deklaracje o przyjęcie klasy I i przedszkola.
Poniżej w załącznikach są dostępne do pobrania oraz druku deklaracje o przyjęcie ucznia do klasy pierwszej oraz deklaracje o przyjęcie dziecka do przedszkola.
Wniosek_przedszkole.doc
dodała K. Godlewska
Dzień Kobiet w SP w Klimaszewnicy
Zajęcia sportowe w ferie
Zapraszamy wszystkich na zajęcia, które odbędą się w ferie zimowe.
20.01.2020 r. godz. 10.00 - KOSZYKÓWKA
28.01.2020 r. godz. 10.00 - TAŃCE
Jasełka szkolne
18 grudnia 2019 r. uczniowie klasy I, II i III wystawili jasełka, przygotowane pod kierunkiem pani Edyty Drozdowskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas: ksiądz Artur Michalak – proboszcz parafii Białaszewo, pan Krzysztof Milewski – Wójt Gminy Radziłów, pani Anna Jakubczyk – Skarbnik Gminny Radziłów, pani Monika Stefańska - Dyrektor Biura Posła Kazimierza Gwiazdowskiego, pani Anna Borawska – emerytowana nauczycielka, pani Elżbieta Klimaszewska - radna Gminy Radziłów, pan Marek Drozdowski - radny Gminy Radziłów, pani Elżbieta Wysocka – pracownik Klubu Senior+ w Okrasinie oraz rodzice naszych uczniów.
Po przedstawieniu wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem, składając sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Następnie zaproszeni goście, rodzice i pracownicy szkoły zasiedli do wspólnej wigilii.
Serdeczne podziękowania składamy rodzicom małych aktorów za zaangażowanie i przygotowanie przepięknych strojów jasełkowych.
Edyta Drozdowska
27
Wigilia w klasie VIII
Tradycją zapoczątkowaną w roku ubiegłym uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą – p. Małgorzatą Rutkowską, zorganizowali Wigilię klasową. Spotkanie opłatkowe przebiegło w bardzo miłej atmosferze, przy dźwięku kolęd i pastorałek, podczas wspólnej degustacji dań wigilijnych i deserów, a zakończyło się wspólnym kolędowaniem z udziałem uczniów klas IV-VI i ich wychowawców. Następnie rozstrzygnięty został konkurs szkolny na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną, w którym klasa VIII zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VIII.
Przepyszne i różnorodne potrawy przygotowali Rodzice, którym serdecznie dziękujemy, a uczniom gratulujemy sukcesu w konkursie!
Autor wpisu: Małgorzata Rutkowska
Wizyta przedstawicieli PSP w Grajewie
Dn. 12 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej w Klimaszewnicy gościli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. Wizyta odbyła się w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Podczas spotkania z gronem pedagogicznym i uczniami przekazano cenne informacje na temat szeroko rozumianego bezpieczeństa. Wybrane klasy otrzymały także drobny upominek w postaci kalendarzy strażackich na 2020 rok.
Autor wpisu: Małgorzata Rutkowska
Pieczenie Pierników
- 3
W trzecim tygodniu grudnia dzieci z grupy przedszkolnej zgodnie z przedświąteczną tradycją upiekły pyszne świąteczne pierniczki.
Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Przedszkolaki mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów przy pomocy foremek. Nastepnie słodkie ciasteczka piękły się w szkolnej kuchni. Po całej szkole unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystapiły do ich dekorowania lukrem, lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami.
Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.
Magdalena Foltyńska
Lidia Kostrzewska
Dzień Górnika w przedszkolu
Zajęcia z rodzicami - robienie stroików
W czwartek 12.12.2019 r. uczniowie klasy III wraz z rodzicami wykonali przepiękne stroiki świąteczne. Czas upłynął nam w przyjaznej atmosferze, a w międzyczasie powstały małe arcydzieła.
M. Cwalina
1
Wycieczka do MDK w Grajewie na spektakl pt. "Pinokio"
Dnia 11.12.2019 r. 6-latki oraz klasy I-III uczestniczyły w wyciecze autokarowej do MDK w Grajewie. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu „Pinokio” w wykonaniu profesjonalnych aktorów, rozbudzanie zainteresowań teatralnych dzieci, uczenie się kultury odbioru sztuki. Dzieci obejrzały uroczy, mądry, zabawny i wzruszający spektakl o drewnianym pajacu, który zabiegając o to, by stać się prawdziwym chłopcem przekonał się, że starszym należy się szacunek, że kłamstwo nie popłaca, a miłość czyni cuda. Dzieci z zapartym tchem śledziły pełną przygód opowieść o pajacu, który jak nikt dotąd poddał próbie swoją odwagę i lojalność. Widownia nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
Efektem wycieczki jest rozbudzanie wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem podczas oglądania spektaklu w teatrze. Dzieci nauczyły się również kulturalnego odbioru sztuki oraz bezpiecznego zachowania podczas jazdy autokarem.
M. Cwalina
Mikołajki szkolne
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
I przybył … po długim oczekiwaniu, wielu grach i zabawach dzieci doczekały się wizyty upragnionego Mikołaja. Na powitanie uczniowie zaśpiewali piękną piosenkę i obiecały, że będą grzeczne oraz postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością.
Dzień ten zapisał się na kartach historii naszej szkoły bardzo pozytywnie i z pewnością wielu chciałoby go powtórzyć.
M. Cwalina
5
Warsztaty "Las w szkle"
- 2
Naprawa ogrodzenia placu zabaw.
Wyjazd na mecz do Białegostoku.
Projekt "Paleta zieleni" - zajęcia przyrodnicze i "ogród terapeutyczny"
- 10
W ramach realizacji projektu pt. „Paleta zieleni” w programie "Z miłości do radości – Serce rośnie II edycja” - przy Szkole Podstawowej w Klimaszewnicy powstaje „ogród terapeutyczny”, w którym dzieci i młodzież będą mogły odnaleźć chwilę spokoju, relaksu oraz pobudzać zmysły poprzez obserwowanie barwnej roślinności, podziwianie aromatu ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu. Odbyły się zajęcia przyrodnicze w celu poszerzenia wiedzy o ochronie przyrody, podjęcia aktywności proekologicznej i wyrobienia prawidłowych nawyków. Wyłoniono laureatów konkursów: plastycznego – "Świat przyrody” oraz fotograficznego – „Drzewa i kwiaty w moim ogrodzie”.
W ubiegłą niedzielę w Szkole Podstawowej w Klimaszewnicy odbyły się warsztaty nt. projektowania ogrodów i ich przygotowania.
Małgorzata Rutkowska
Jesienne stroiki klasy III
M. Cwalina
Teatrzyk "Najpiękniejsza"
Piękne stroje, elegancki wygląd... to nie jest wcale aż tak ważne. Najważniejsze jest dobre serce, pomoc innym oraz przyjaźń. Próżniactwo nie popłaca, przekonali się o tym uczniowie klas młoszych podczas przedstawienia pt. „Najpiękniejsza".
W kolorowych strojach i przepięknej scenerii młodzi aktorzy opowiedzieli piękną bajkę o niesfornym, próżnym motylku i jego przyjaciołach. Zbliżała się zima... wszystkie zwierzątka gromadziły zapasy, szukały odpowiedniego schronienia przed mrozem. Tylko mały motylek nie przejmował się nadchodzącą zimą. Całe dnie latał beztrosko nad łąką i pucował swoje piękne różowe skrzydełka.
Gdy nadeszła zima i motyl poczuł chłód, poleciał czym prędzej do pszczoły, jednak ta odmówiła mu pomocy. Mrówka również nie kwapiła się by przyjąć do mrowiska kolorowego gościa... i tak oto próżny motylek został sam. Czy któryś z przyjaciół zechciał go przygarnąć? Czy motylek wyciągnął wnioski i zmienił swoje postępowanie?
Przedstawienie zakończyło się gromkimi brawami. Dzieciom bardzo podobała się historia motyla i z pewnością wiele ich nauczyła. M. Cwalina
2