"Mama to miękkie ręce,
Mama to melodyjny głos,
to chuchanie na uderzone miejsce.
Mama to samo dobro i sama przyjemność,
coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie,
dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie."
M. Wańkowicz
"Mama to miękkie ręce,
Mama to melodyjny głos,
to chuchanie na uderzone miejsce.
Mama to samo dobro i sama przyjemność,
coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie,
dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie."
M. Wańkowicz
współfinansowane w ramach Fundacji PZU
Nie od dziś wiadomo, że rower to znakomity środek lokomocji. Nasza szkoła promuje ten sposób rekreacji od wielu lat organizując szkolne wycieczki rowerowe.
W maju odbyły się dwie wycieczki rowerowe dla uczniów naszej szkoły. Większość trasy wiodła malowniczą ścieżką, gdzie mogliśmy podziwiać piękno przyrody i pooddychać świeżym powietrzem. Były też chwilowe przystanki, podczas których mogliśmy zregenerować siły. Piękna pogoda pozwoliła nam zrealizować wyznaczone cele. Dystans pokonaliśmy w znakomitej kondycji i świetnych humorach. Wycieczka była bardzo udana, uczestnicy wrócili zadowoleni i...pozytywnie zmęczeni.
Ma na celu promocję zabytków, ich walorów, dziedzictwa kulturowego i narodowego województwa podlaskiego. Jest skierowany do uczniów podlaskich szkół podstawowych. Decyzję o ogłoszeniu konkursu podjął zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek, 27 kwietnia. Udział w konkursie można zgłaszać do 29 września.
Przedsięwzięcie zadebiutowało w 2022 r.
– Poprzednia edycja konkursu pokazała, że jest wśród najmłodszych mieszkańców naszego regionu ciekawość i wola odkrywania lokalnych zakamarków przeszłości. To cieszy i buduje, ponieważ tradycja i dziedzictwo to nasze fundamenty i ważne jest, aby zaszczepiać kolejnym pokoleniom – mówił marszałek Artur Kosicki.
Jak zaznaczył, konkurs „Podlaskie zabytki” to także zachęcenie do rozwijania pasji fotografowania oraz doskonały sposób na pokazanie mieszkańcom i turystom potencjału historycznego regionu.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych:
Fotografie powinny być wykonane na terenie województwa podlaskiego i przedstawiać piękno i unikatowość jego zabytków, różnorodność tradycji i kultur. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie jedno zdjęcie w formacie JPG lub TIFF, zapisane na płycie CD lub DVD.
Do zgłoszenia uczestnik musi dołączyć wypełnione i podpisane własnoręcznie: kartę zgłoszeniową i oświadczenie (niezbędne dokumenty dostępne są na dole strony), a następnie dostarczyć lub przesłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 15-888 Białystok z dopiskiem: Konkurs fotograficzny „Podlaskie Zabytki”.
Zgłoszenia przyjmowane są od 27 kwietnia do 29 września br. Podsumowanie rywalizacji o atrakcyjne nagrody rzeczowe nastąpi najpóźniej do końca października br.
Anna Augustynowiczred.: Małgorzata Sawicka
20 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w meczu Jagiellonia & Cracovia jako Młoda Ultra. Ponad cztery tysiące najmłodszych kibiców zasiadło za bramką z prawej strony boiska vis a vis dorosłej Ultry. Każdy młody kibic otrzymał od Jagielloni upominkowy szalik "Od małego na całego". Mecz zakończył się remisiem 1:1. Dziękujemy Panu Jackowi Romanowskiemu- pomysłodawcy oraz Panu Piotrowi Szawczukowi, który również zaangażował się całym sercem w to wydarzenie. Serdeczne podziękowania dla uczniów i rodziców i opiekunów którzy wspaniale kibicowali.
- https://www.facebook.com/DzieciBialegostoku/?locale=pl_PL
Akcja sadzenia kwiatów wokół naszej szkoły ma inspirować dzieci do troski o środowisko naturalne, a także do dbania o otoczenie. Pomysł sadzenia kwiatów bardzo spodobał się młodszym i starszym uczniom, które z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem pomagały sadzić kwiaty.
8 maja 2023 r. w naszej szkole ruszył punkt wydawania posiłków. Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Radziłów Krzysztofowi Milewskiemu za wysłanie pracowników, którzy wykonali szereg prac remontowych, dostosowując pomieszczenie do norm sanitarnych. Dzięki wykonaniu prac remontowych nasza szkoła wzbogaciła się o jeszcze jedną klasę, w której lekcje mają uczniowie klasy trzeciej.
Cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym:)
W piątek 28.04.2023r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 1, 2, 3 maja – tj. świąt związanych z historią naszej Ojczyzny. Akademię przygotowali uczniowie z klas IV i V oraz Pani Anna Gwiazdowska-Klimaszewska.
Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych trzech dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: Święto Pracy (1 maja), Święto Flagi (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego zatopiliśmy się więc w historii. Oprócz przypomnienia genezy i historii zbliżających się świąt oraz refleksji nad naszą krwawą i smutną przeszłością, nie zabrakło przypomnienia chwil wyniosłych i radości, którą najlepiej wyrażały śpiewane pieśni patriotyczne: „Witaj Majowa Jutrzenko” i inne.
PAMIĘTAJMY, ŻE NARÓD, KTÓRY ZAPOMINA O HISTORII WŁASNEJ OJCZYZNY TRACI SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ I SKAZANY JEST NA ZAGŁADĘ: PATRIOTĄ - POLAKIEM SIĘ JEST, A NIE BYWA…
Z wielką przyjemnością informuję, że szkolny konkurs fotograficzny współfinansowanyny przez Fundację PZU został rozstrzygnięty:) Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!
Starsi uczniowie naszej szkoły śladem swoich młodszych kolegów wybrali się na wycieczkę do lasu znajdującego się w odległości ok 2 kilometrów od szkoły. Zadaniem uczniów było uprzątnięcie znalezionych śmieci. Wszyscy uczestnicy wycieczki z wielkim entuzjazmem zabrali się do pracy:) Wszyscy wracali dumni z wykonanego zadania.
Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie informuje, iż od dnia 1 kwietnia 2023 r. realizuje bezpłatne badania kandydatów do szkół ponadpodstawowych oraz wyższych. Badania są realizowane w Poradni Medycyny Pracy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:25 - 15:00.
Nr telefonu do Poradni Medycyny Pracy: 86 211 91 12.
Szkoła Podstawowa w Klimaszewnicy uczestniczy w projekcie „Uczymy się przeciwdziałać emisjom", realizowanym przez Stowarzyszenie Samorządów Dorzecza Biebrzy. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw proekologicznych w zakresie przeciwdziałania emisjom.
24 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedzili Trenerzy - Państwo Anna i Andrzej Mydlińscy ze Stowarzyszenia Samorządów Dorzecza Biebrzy. Wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom”, w czasie których m.in.: poznali źródła emisji, dowiedzieli się jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie, jak postępować gdy pojawi się smog, co każdy z nas może zrobić, by poprawić jakość powietrza.
W dniu dzisiejszym w ramach projektu współfinansowanego uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę połączoną ze sprzątaniem pobliskiego lasu. Wycieczka miała charakter edukacyjny, przebiegła w miłej atmosferze, uczniowie wracali do szkoły zadowoleni, pełni optymizmu i satysfakcji.
26 uczniów z klas I – III uczestniczy w projekcie „Umiem Pływać", który jest realizowany w ramach programu powszechnej nauki pływania organizowanego przez Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy przy dofinansowaniu ze Środków Funduszu Zajęć Sportowych dla uczniów w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas I-III.
Założeniem programu „Umiem pływać” jest systematyczny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.
Główne cele programu „Umiem pływać” to upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania, profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy, zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych, efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie), wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni oraz edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.
Program powszechnej nauki pływania jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Metodycznie zorganizowane i powszechnie dostępne zajęcia nauki pływania, będą również stanowić atrakcyjną propozycję zagospodarowania wolnego czasu uczniów, w kontekście profilaktyki zapobiegania zjawiskom patologii społecznych.
Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenie sprawności fizycznej. Uczestnictwo w programie wpłynie także na zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Należy podkreślić, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.
#Sprzątamy dla Polski
Fundacja PZU
Nadleśnictwo Rajgród
Międzynarodowy Dzień Ziemi jest także okazją do wzięcia udziału w różnorakich akcjach mających na celu zwrócenie uwagi na problematykę współczesnej ochrony środowiska. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, jakie dotykają naszą planetę. W tym roku święto odbywało się pod hasłem „Inwestujmy w naszą planetę”. Uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I i VIII aktywnie uczestniczyli w obchodach tak bardzo ważnego dla wszystkich święta. Najpierw Pan Mateusz Niedźwiecki przedstawiciel Nadleśnictwa Rajgród rozmawiał z uczniami na temat ochrony przyrody, trudnej pracy leśnika. Przedszkolaki wykonały plakat nawołujący do dbania o naszą planetę. Następnie wszyscy uczniowie włączyli się do akcji #Sprzątamy dla Polski oraz Projektu współfinansowanego w ramach Fundacji PZU porządkując okolice, na koniec posadzili na terenie Klimaszewnicy drzewka ofiarowane przez Nadleśnictwo Rajgród.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji, a w szczególności P. Mateuszowi Niedźwieckiemu, P. Sylwii Gordon, P. Agnieszce Orzechowskiej-Kamińskiej.
W naszej szkole organizowane są zajęcia dodatkowe, konkursy, wycieczki w ramach projektu „Z ekologią na TY!” współfinansowanego przez Fundację PZU https://www.facebook.com/pomoctomoc. Inicjatywa ta posłuży podniesieniu jakości życia naszej społeczności szkolnej i lokalnej, przeciwdziała wykluczeniu. Organizowane zajęcia pozalekcyjne pomogą rozwijać uczestnikom swoje pasje, integrować się ze starszymi i młodszymi kolegami i koleżankami, wzbudzić chęć współpracy i pomocy dla dzieci ze specjalnymi problemami edukacyjnymi wyrównując ich szansę aktywnego uczestnictwa w warsztatach.
Do tej pory uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym pod tytułem „Z ekologią na TY!” oraz Międzyszkolnym konkursie recytatorskim „Ekologia i przyroda w wierszach.” Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Ponadto organizowane były warsztaty upcyklingu i ekologiczne dla dzieci od 3 do 13 lat, na których dzieci przypomniały sobie zasady segregacji śmieci, dbania o środowisko, tworzyły prace artystyczne z przyniesionych przez siebie rzeczy i dostępnych materiałów zakupionych w ramach projektu.
W najbliższym czasie zostanie rozstrzygnięty ogłoszony w kwietniu szkolny konkurs fotograficzny pt. „Nasze ogrody” skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły.
Uczniowie klasy 2 w ramach lekcji edukacji przyrodniczej przygotowali projekty pt. „ Prognoza pogody z przymrużeniem oka”. Przez chwilę wczuły się w rolę profesjonalnych prezenterów, przy okazji bogaciły słownictwo i rozwijały umiejętności językowe.
Celem akcji było zrozpowszechnienie i podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
Dziękujemy za udział w akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci".
Nasza szkoła bierze udzaił w akcji #Sprzątamy dla Polski
Powered by aSc EduPage